Z takich organizacji pozarządowych możemy być dumni!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Z takich organizacji pozarządowych możemy być dumni!

To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście. Wadowickie Bulwary nad Skawą przeżyły prawdziwe oblężenie w niedzielne popołudnie (18 czerwca). Wszystko to za sprawą I Pikniku Organizacji Pozarządowych pod hasłem „Poznajmy się”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie (WIO). Celem pikniku była promocja w środowisku lokalnym i na zewnątrz organizacji pozarządowych, działających na terenie Gminy Wadowice. Był to również doskonały sposób na ich integrację ze społecznością lokalną, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który wraz z organizatorami przywitał uczestników i gości Pikniku. Burmistrz chwalił inicjatywę i to, że organizacje wychodzą na zewnątrz i chcą dać się poznać i współdziałać, bo „współpraca zbliża”. Wśród gości obecna była również Zastępczyni Burmistrza Ewa Całus.

W czasie pikniku mieszkańcom zaprezentowały się następujące kluby sportowe, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych oraz uzależnionych, stowarzyszenia i koła promujące lokalne dziedzictwo, rękodzieło, sztukę i kulinaria, stowarzyszenia hobbistyczne, organizacje prorodzinne i organizacje paramilitarne:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Tomickiej, ZHP Hufiec Ziemi Wadowickiej, Stowarzyszenie „Na plus”, Wadowicka Izba Gospodarcza (WIG), Fundacja Jowisz, KS Szpada Wadowice, Obrona Terytorialna Granit, LGD Wadoviana,  Stowarzyszenie opiekunów i dzieci niepełnosprawnych „Dać szansę” , Koło Dużych Rodzin 3+, Fundacja Moderato,  Fundacja Agrado, Fundacja Pracownia Sowiarnia, lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Pod Jaroszowicką Górą”, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Policja.

Nie zabrakło atrakcji dla nikogo. Dzieci mogły poszaleć na dmuchańcach, odbyć przejażdżkę Ciuchcią, pograć w gigantyczne bierki, jengę czy domino, a także wziąć udział w konkursie plastycznym czy licznych warsztatach i pokazach. Nie zabrakło uwielbianych przez najmłodszych baniek mydlanych i malowania twarzy. Starsi też nie mogli narzekać na nudę. Dla nich organizatorzy przygotowali quest z nagrodami, pozwalający jeszcze lepiej poznać prezentowane organizacje, można było wziąć udział w mini spływie po Skawie, obejrzeć pokaz szermierczy, poznać pracę dogoterapeuty, czy spróbować sił w strzelaniu z łuku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko OT Granit: paramilitarne centrum dowodzenia. Mundury, repliki broni, ekwipunek żołnierski przyciągały zarówno panów jak i panie. Podopieczni Fundacji Agrado zachęcali do aktywnych zabaw: wspólne muzykowanie, taniec, przeciąganie liny. Zespół, który występuje razem z niepełnosprawnymi podopiecznymi fundacji nagradzany był długimi oklaskami.

Nikt też nie wrócił głodny do domu – podczas Pikniku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez LGD Wadoviana na „Najlepsze swojskie smarowidło do chleba”. Jury obradowało w składzie: Ewa Całus – Wiceburmistrz Wadowic, Dorota Balak – prezes Stowarzyszenia LGD „Wadoviana”, Waldemar Pojałowski – Kierownik Gastronomi Hotel Kocierz&Spa, Leszek Kawa – Szef Kuchni Bisto Emaus w Krakowie, Wojciech Chudzik – wieloletni Szef Kuchni Hotelu Cracovia w Krakowie oraz Ada Karcz-Zielińska – prezes Stowarzyszenia WIO.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Smarowidło z kaczego mięsa z przyprawami – Kocierz Hotel&Spa
II miejsce – Niedźwiedzie masło – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Pod Jaroszowicką Górą”
Wyróżnienie – Smalec Stanisławski – KGW w Stanisławiu Górnym
Nagroda Publiczności – Pasta serowo- paprykowa – KGW Chocznia

Pasty i smarowidła zostały podane na chlebie własnego wypieku oraz Chlebie Inwałdzkim – wpisanym na listę produktów tradycyjnych, produkowanym przez MSH Wizan. Uczestnicy pikniku   mogli posmakować również wadowickie flaki, przygotowane przez Szefów Kuchni, pana Leszka Kawę oraz Wojciecha Chudzika.

Długo by jeszcze wymieniać wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów. Gratulujemy Stowarzyszeniu WIO i wszystkim organizacjom pozarządowym, które zaprezentowały się podczas Pikniku i życzymy dalszych sukcesów w ich całorocznej pracy oraz mamy nadzieję wraz z organizatorami, że za rok 16.06.2018r. spotkamy się w jeszcze większym gronie!

Wprowadzono: 20 czerwca 2017