Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Edukacja w Gminie Wadowice / Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa. Wczoraj, w pierwszy dzień wiosny obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

Messenger creation 9138fff9 453e 4731 b4a5 a05043c30911 - Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Zespołu Downa

Dzień Zespołu Downa potocznie zwany jest dniem „skarpetki nie do pary”. A dlaczego? Ponieważ symbolizuje on trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.

Tradycyjnie w tym dniu Przedszkole Publiczne Nr 3 w Wadowicach zorganizowało przemarsz z kolorowymi skarpetami po ulicach Wadowic. Do akcji dołączyły się grupy przedszkolne z Przedszkola Publicznego Nr 2, z Przedszkola Publicznego Nr 5 , ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i ze Szkoły Podstawowej Nr 5.  Na placu przedszkolnym wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Baśniowej Kapeli „Jesteśmy razem” i wyruszyliśmy na przemarsz.

Dla naszego Przedszkola to bardzo ważny dzień, ponieważ jesteśmy placówką z oddziałami integracyjnymi. Nauczyciele każdej z grup poprowadzili zajęcia na temat funkcjonowania osób z Zespołem Downa, zostały przeczytane na ten temat książki oraz obejrzane filmy edukacyjne. Ubraliśmy także skarpetki nie do pary. Dla naszych przedszkolaków to wspaniała okazja, aby uczyć się akceptacji, tolerancji, otwartości i szacunku dla Osób z Zespołem Downa.

Dopełnieniem tego dnia stał się udział Przedszkola w akcji „Wyjątkowa Skarpetka” organizowanej przez OREW w Juszczynie. Sznur naszych skarpetek mierzył 60 metrów.

materiał prasowy i fotograficzny – Monika Czechowicz, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3 w Wadowicach

Wprowadzono: 22 marca 2024