Ruszyło sprzątanie miasta po zimie

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Ruszyło sprzątanie miasta po zimie

Mimo, iż kalendarzowa zima nadal trwa służby odpowiedzialne za utrzymanie zimowe dróg już teraz przystąpiły do pozimowego oczyszczania miasta. To nowość na naszych drogach. Dotychczasowe prace w zakresie pozimowego oczyszczania miasta corocznie rozpoczynały się dopiero w kwietniu i wykonywane były przez pracowników interwencyjnych zatrudnianych w ramach robót publicznych organizowanych przez Gminę Wadowice.

Rozpoczęte 28 lutego 2017 r. prace, realizowane są przez Wykonawców zimowego utrzymania dróg. Podpisane, w październiku 2016 r., umowy na utrzymanie zimowe dróg, oprócz standardowego zakresu prac, obejmują również uprzątnięcie dróg po zimie. Nowe zapisy jak widać sprawdzają się w praktyce, dzięki czemu już teraz można było rozpocząć sprzątanie miasta. Na obecnym etapie uprzątnięte zostały: ul. Niwy, al. Wolności, ul. Słowackiego, ul. Mickiewicza, ul. Batorego, ul. Sobieskiego, ul. Jagiellońska, ul. Szpitalna oraz ul. Karmelicka. Dalsze prace realizowane będą sukcesywnie w miarę korzystnych warunków pogodowych. Organizacja zimowego utrzymania dróg to zadanie własne Gminy. Po raz pierwszy udało się podpisać wieloletnią umowę na realizację tego trudnego i odpowiedzialnego zadania. Obecne zlecenia obejmują okres od października 2016 r. do kwietnia 2019 r. Takie rozwiązanie daje stabilność i pewność podejmowania akcji zimowego utrzymania dróg w każdym czasie w miarę wystąpienia warunków zimowych. W ramach zadania, jak co roku, Gmina podzielona została na 13 zakresów obszarowych, z których kolejne obejmują:

 • Zakres I: drogi gminne w Wadowicach (drogi i ulice główne);
 • Zakres 2: drogi gminne w Wadowicach (drogi i ulice podporządkowane, osiedlowe);
 • Zakres 3: drogi gminne w Wadowicach (drogi i ulice podporządkowane, osiedlowe);
 • Zakres 4: Zaskawie;
 • Zakres 5: Roków, Babica;
 • Zakres 6: Chocznia;
 • Zakres 7: Gorzeń Dolny i Górny, Zawadka;
 • Zakres 8: Klecza Górna, Wysoka, Stanisław Górny;
 • Zakres 9: Klecza Górna, Klecza Dolna;
 • Zakres 10: Barwałd Dolny, Klecza Górna;
 • Zakres 11: Jaroszowice, Jaroszowice Zbywaczówka;
 • Zakres 12: Kaczyna;
 • Zakres 13: Ponikiew, Jaroszowice Gołębiówka.

Nowymi rozwiązaniami w organizacji zimowego utrzymania dróg, oprócz obowiązku uprzątnięcia dróg po zimie,  jest z pewnością monitoring wizyjny w pojazdach obsługujących miasto oraz nadajniki GPS, w które wyposażone są wszystkie pojazdy wykonujące prace na terenie całej Gminy. Realizowane przez pracowników zespołu ds. uzgodnień branżowych i utrzymania bieżącego dróg Wydziału Infrastruktury i Rozwoju, dyżury dobowe pozwalają na stały podgląd tego co dzieje się na drogach w trakcie zimy. To nowe rozwiązanie sprawdziło się już w pierwszych miesiącach realizacji zadania. Dzięki prowadzonym dziennikom dobowym odnotowywane są zarówno szczegółowe godziny wyjazdów służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg jak również dane pogodowe panujących warunków atmosferycznych oraz wszystkie, kierowane do Wydziału uwagi, co do zakresu i sposobu realizacji zadania. Mamy nadzieje, że wprowadzone zmiany pozwolą na poprawę jakości realizowanych usług oraz przełożą się na bezpieczeństwo użytkowania dróg przez mieszkańców.

Wprowadzono: 7 marca 2017