Szkoła w buszu

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / 100-lecie urodzin Jana Pawła II / Szkoła w buszu

Dwa wyjątkowe medale o numerach 50 i 55 wydane przez Wadowice z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II powędrowały dzisiaj do dalekiego Kakooge! W ten sposób władze papieskiego miasta wsparły prowadzoną przez misjonarzy szkołę w Ugandzie, której patronem jest właśnie Papież Polak.

DSC 0460 1024x684 - Szkoła w buszu

Zebrane pieniądze Franciszkanie inwestują w traktor, maszyny rolnicze oraz żywy inwentarz taki jak krowy, kury, świnie, ponieważ podstawowym problemem szkoły jest wyżywienie uczniów.

Ojciec Bogusław Dąbrowski – misjonarz i zarazem dyrektor finansowy Szkoły Technicznej im. Św. Jana Pawła II w Kakooge w Ugandzie zwrócił się do Urzędu Miejskiego w Wadowicach o finansowe wsparcie projektu misyjnego, jakim jest rozbudowa bazy dydaktyczno – produkcyjnej  szkoły w Kakooge.

DSC 0465 684x1024 - Szkoła w buszu

Zadaniem szkoły jest pomoc w uzyskaniu zawodu i dzięki temu właściwie przeżycia w Ugandzie. Odkąd pamiętam, a jestem w tym kraju od 20 lat, w Ugandzie zawsze była bieda. Aby ludzie tam mogli żyć w spokoju, rozwijać się i aby nie musieli uciekać do Europy za przeżyciem, potrzebne jest im przede wszystkim wykształcenie.

Gmina nie ma możliwości prawnej finansowego wsparcia misji, ale władze miasta postanowiły pomóc w inny sposób. W tym jubileuszowym roku Wadowice wydały sto odlanych z brązu okolicznościowych medali. Część z nich trafiła do osób i instytucji, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania św. Jana Pawła II, a część właśnie jest przekazywana na cele charytatywne.

DSC 0464 1024x683 - Szkoła w buszu

 

Przekazujemy dzisiaj dwa medale. Jeden trafi do szkoły w Kakooge na pamiątkę setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który jest jej patronem, a drugi ojcowie Misjonarze mogą wystawić na licytację i mam nadzieję, że uda się im sprzedać ten wyjątkowy medal za przyzwoitą kwotę.

mówi Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zaznaczając, że chociaż w ten symboliczny sposób Wadowice chcą wesprzeć akcję misjonarzy.

Chciałbym również zwrócić uwagę, że wraz z pojawieniem się pandemii na świecie nie zniknęły wszystkie inne problemy, a wręcz odwrotnie, coraz trudniej jest je rozwiązywać. Nie zapominajmy o tym. Bądźmy otwarci i wspierajmy takie inicjatywy, każda pomoc się liczy, każdy gest ma znaczenie.

Podstawowym problemem szkoły w Kakooge, a zarazem najwyższym kosztem, jest wyżywienie uczniów. Żywność w Ugandzie jest bardzo droga. Stąd misjonarze zaczęli uprawiać tam ziemię, a zbiory stanowią podstawę wyżywienia uczniów technikum. Młodzież otrzymuje trzy posiłki, co jest rzadkością – w Kakooge ogromna większość dzieci ma możliwość zjedzenia co najwyżej jednego posiłku dziennie. Gleba niestety jest gliniasta i mało urodzajna, trzeba ją mocno uprawiać, żeby przyniosła plon. Do tego jest niezbędny traktor i sprzęt rolniczy, na który misjonarze zbierają pieniądze. W ostatnim czasie zakupili też krowy, świnie i kury. Wszystko po to, by uczniowie mieli co jeść.

Niestety, w tej chwili szkoła jest zamknięta dla uczniów z powodu pandemii. Jednak wszyscy żywią nadzieję, że ta sytuacja w końcu minie i placówka dalej będzie mogła wypełniać swe ważne zadanie.

DSC 0470 1024x684 - Szkoła w buszu

Wydział Promocji Gminy Wadowice przekazał misjonarzom również 140 koszulek (dla każdego ucznia) wydanych specjalnie na setną rocznicę urodzin naszego Świętego oraz okolicznościowe przypinki.

„To drobny gest, ale mamy po prostu nadzieję, że sprawimy nim przyjemność uczniom szkoły w Kakooge.” – mówią zgodnie pracownicy promocji w wadowickim magistracie.

 

Wprowadzono: 26 listopada 2020