To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / 100-lecie urodzin Jana Pawła II / To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

„To w tym mieście, Wadowicach, wszystko się zaczęło…” dokładnie 100 lat temu! Dlatego już teraz zapraszamy wszystkich wiernych z Polski i całego Świata do Wadowic na ŚDP, czyli „Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II”, które potrwają aż dziewięć majowych dni i będą prawdziwym maratonem emocji, wspomnień i wdzięczności za Jego Pontyfikat. Zobaczcie, co przygotowaliśmy!

Dni Pamięci 1024x724 - To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

Jubileuszowy rok 2020, ogłoszony oficjalnie rokiem Świętego Jana Pawła II, będzie pełen wspomnień i uroczystości poświęconych Wielkiemu Rodakowi, a Jego rodzinne Wadowice ponownie staną się sercem wydarzeń. Kulminacją uroczystości będą ŚDP, czyli Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II. Potrwają od 16 do 24 Maja i zgromadzą tłumy wiernych z Wadowic, Polski i całego świata. Będziemy gościć pielgrzymów, przyjaciół z miast partnerskich, grupy artystyczne oraz młodzież m.in. z Włoch, Portugalii, Niemiec i Węgier.

– Czeka nas wyjątkowy i radosny czas. Wiele organizacji, stowarzyszeń i instytucji chce się włączyć w uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, a my oczywiście wszystkich do tego gorąco zachęcamy. W Wadowicach to będzie rok pełen różnych wydarzeń na wielu płaszczyznach. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego serdecznie zapraszam, bądźcie z nami! Razem tworzymy historię” – mówi Bartosz Kaliński, Burmistrz Wadowic.

16 MAJA – INAUGURACJA DNI PAMIĘCI 

Wielką inaugurację Dni pamięci pod hasłem „Odrodzeni” zaplanowaliśmy w sobotę 16 maja.  Z plenerowej sceny na wadowickim rynku przemówi o. Adam Szustak OP – dominikanin, wędrowny kaznodzieja, autor książek i audiobooków. Jego dewiza brzmi: „Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie  i na wszelkie sposoby”. Przemawia na wielotysięcznych stadionach, w kościołach i aulach, w parafiach i prywatnych domach. O. Adam poprowadzi uwielbienie, a towarzyszyć będzie mu zespół muzyczny OWCA.

DSC 9000 1024x683 - To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

17 MAJA – WIELKI KONCERT TVP 

W niedzielę 17 maja zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą dziękczynną w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP. Po mszy, na imponującej scenie plenerowej, największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wystąpią w koncercie poświęconym pamięci Świętego, współorganizowanym przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Dzięki transmisji w TVP, wzruszający koncert zobaczą miliony widzów w kraju i za granicą.

DSC 6304 1024x734 - To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

18 MAJA – DZIEŃ URODZIN KAROLA WOJTYŁY 

Poniedziałek 18 maja to rdzeń roku jubileuszowego. Dokładnie 100 lat wcześniej, w kamienicy przy ul. Kościelnej w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Co roku tego dnia wadowiczanie celebrują rocznicę urodzin swojego Patrona. Setna będzie naprawdę wyjątkowa!

Szkoły od 20 lat organizujące Ogólnopolski Zlot Szkól im. Jana Pawła II (ZS CKU w Radoczy, SP 1 w Wadowicach, SP 2 w Choczni) tym razem na spotkanie w Wadowicach zaprosili nie tylko placówki „papieskie”, ale i te mające innych patronów. W porannym przemarszu ulicami miasta, spod Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach na Plac Jana Pawła II, około godziny 8.30 wyruszą: dzieci i młodzież ze sztandarami, oficjalne delegacje, goście z miast partnerskich, mieszkańcy oraz pielgrzymi.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej zwołaną przez nasz samorząd zwieńczy podpisanie długo planowanego porozumienia o współpracy z Fatimą (Gmina Ourem, Portugalia), która dołączy do grona naszych międzynarodowych partnerów. Związanie Wadowic z Fatimą w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II jest symbolicznym podjęciem Jego testamentu duchowego.

O godzinie 11:00 mieszkańcy i goście spotkają się na uroczystej plenerowej Mszy Świętej. Do przewodnictwa w Eucharystii zaprosiliśmy biskupa krakowskiego Janusza Mastalskiego.

Po mszy zapraszamy na część mniej oficjalną – poczęstunek tortem urodzinowym, występy grup muzycznych, pokazy filmowe oraz Biesiadę Wadowicką z góralską nutą, organizowaną przez LGD Wadoviana, z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich.

Kolejnym mocnym punktem dnia będzie wielki koncert „Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Tej atmosfery i niezwykłej siły płynącej z setek strażackich płuc trzeba po prostu doświadczyć! Koncert zakończymy wspólnym śpiewaniem, w ramach ogólnopolskiej akcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II „Cała Polska śpiewa Barkę”. Wydarzenie zwieńczy uroczyste wypuszczenie przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział w Wadowicach 100 gołębi symbolizujących pokój i pojednanie.

Finałowy tego dnia „Koncert Pamięci” będzie wspólnym przedsięwzięciem chóru wadowiczan i dzieci z gminnych placówek szkolnych i przedszkolnych, którzy w radosnym koncercie przypomną nam najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu Świętego.

DSC 5597 1024x594 - To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

19-24 MAJA – PAPIEŻ SPORTOWIEC, PAPIEŻ ARTYSTA, PAPIEŻ GÓR 

Kolejne dni wypełnią wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży. Nawiążą one do młodzieńczych lat Karola Wojtyły, kiedy jako nastoletni chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. We wtorek zaplanowaliśmy wycieczkę na Groń Jana Pawła II, natomiast środa i czwartek to dni przewidziane do realizacji zawodów sportowych dla młodzieży organizowanych wraz z klubem sportowym MKS Skawa Wadowice. Będzie wielki turniej piłki nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. W programie nie zabraknie gier i zabaw, występów artystycznych, koncertów oraz międzynarodowej integracji. W piątek wieczorem zaprosimy Państwa do kina plenerowego poświęconego naszemu Patronowi.

Sobotę 23 maja rozpoczniemy ponownie sportowymi emocjami. „W papieską setną rocznicę na boisku świętują piłkarskie Wadowice” to ogólnopolski turniej organizowany przez klub PUKS Karol Wadowice. Z kolei wieczorem zachęcamy serdecznie do udziału w absolutnie wyjątkowym wydarzeniu! Plac Jana Pawła II przemieni się w grecką agorę, gdzie spektakl „Antygona”, na unikalnej, okrągłej scenie i przy aktywnym udziale publiczności zaprezentuje zaproszony przez nas JaNowy Teatr z Andrychowa – grupa teatralna tworząca w oparciu o chrześcijańskie wartości. Dramat Sofoklesa był szczególnie bliski Karolowi Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona – narzeczonego Antygony. Po latach, gdy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził rodzinne Wadowice, nawiązał do sztuki, cytując z pamięci jej obszerne fragmenty i wymieniając z nazwiska aktorów, którzy grali z nim na scenie.

Również Narodowy Bank Polski zaplanował wyjątkowe uczczenie jubileuszowego roku 2020. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zostaną wydane trzy monety kolekcjonerskie: złota i dwie srebrne. Emisja monet będzie miała miejsce 23 kwietnia, właśnie w Wadowicach!

Obchody zakończymy w niedzielę 24 maja VI edycją Biegu Wadowickiego. Sportowcy z całej Polski kolejny raz spotkają się w Wadowicach, aby spróbować swoich sił w biegu pięknymi trasami Papieskiego Miasta i na zakończenie spróbować tradycyjnej kremówki.

DSC 6585 1024x683 - To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

TO NIE WSZYSTKO… 

Światowe Dni Pamięci to kulminacja 100-rocznicy Urodzin Karola Wojtyły, które jednak w Wadowicach obchodzimy przecież przez cały 2020 rok. Pierwszym wydarzeniem inaugurującym cykl uroczystości był wspaniały świąteczny koncert „Grajmy Panu – kolędy i pastorałki” z udziałem Kordiana oraz zespołu Golec uOrkiestra, który odbył się w wypełnionym po brzegi kościele św. Piotra Apostoła.

Już w lutym zapraszamy mieszkańców na pierwszy z cyklu wykładów pt. „Aby życie miało sens. Wykłady otwarte z racji 100-rocznicy urodzin św. Jana Pawła II”, które Gmina Wadowice organizuje wspólnie z Uniwersytetem Papieskim. Inauguracyjne spotkanie z udziałem ks. prof. dr hab. Wojciecha Zyzaka (rektora Uniwersytetu Papieskiego) oraz ks. prof. nadzw. Adama Olszewskiego będzie miało miejsce 27 lutego w Wadowickiej Bibliotece Publicznej. Wstęp jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, a spotkania będą się odbywać cyklicznie przez cały rok.

W organizację obchodów włączyło się również Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych wraz z Małopolską Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych i Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych, które zaplanowały na 18 maja 2020 r. konferencję w Klasztorze Karmelitów Bosych w Wadowicach pod nazwą „Święty Jan Paweł II – promieniowanie świętości”. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą o godzinie 9.30 pod przewodnictwem Biskupa Krakowskiego Janusza Mastalskiego, następnie przewidziano szereg wykładów, uroczyste odznaczenia zasłużonych w pracy na rzecz pielęgniarstwa rodzinnego, a także program artystyczny.

Powyższe informacje stanowią wstępny plan całorocznych obchodów oraz „Światowych Dni Pamięci Św. Jana Pawła II”. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian, o czym na bieżąco będzie informował na stronie www.wadowice.pl w zakładce 100-lecie Urodzin św. Jana Pawła II. 

DSC 5828 1024x742 - To będzie Maj! Wadowice zapraszają na Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II [PROGRAM]

Wprowadzono: 5 lutego 2020

-